Cudy WE3000 network card Internal WLAN / Bluetooth 2400 Mbit/s
Cudy WE3000 network card Internal WLAN / Bluetooth 2400 Mbit/s
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Antenna design | External |
| Antenna | Yes |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Internal | Yes |
| Component for | PC |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Depth | 44.5 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Width | 65 mm |
| Security algorithms | WPA3 |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rates supported | 574, 2402 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| LAN controller | Intel AX200 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Bluetooth header cable | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Host interface | PCI Express |
| Bracket height | Low-Profile (LP) / Full-Height (FH) |
| Warnings | Avoid contact with liquids. If spilled, the product may be damaged., Please observe local regulations regarding the disposal of electronic waste., The product contains electronic components and should not be disposed of in the regular rubbish bin. |