-
−1%
Cudy PE25 network card Internal Ethernet
Cudy PE25 network card Internal Ethernet
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal | Yes |
| Component for | PC/Server |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Mean time between failures (MTBF) | 376212 h |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Height | 1.6 mm |
| Depth | 50 mm |
| Width | 71.5 mm |
| LAN controller | Realtek RTL8125 |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3az, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s, 100 Mbit/s, 1000, 10 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-TX, 10BASE-T |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2008 |
| Quick installation guide | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Host interface | PCI Express |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Flow control support | Yes |