Biostar VN3706RM82 graphics card NVIDIA GeForce RTX 3070 8 GB GDDR6
Biostar VN3706RM82 graphics card NVIDIA GeForce RTX 3070 8 GB GDDR6
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| CUDA cores | 5888 |
| Processor boost clock speed | 1550 MHz |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Graphics processor | GeForce RTX 3070 |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 14 Gbit/s |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Length | 270 mm |
| Depth | 53 mm |
| Height | 145 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| Dual Link DVI | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12.0 |
| NVIDIA Ansel | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |