ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC 16 GB GDDR7 graphics card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC 16 GB GDDR7 graphics card
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Processor boost clock speed | 2700 MHz |
| Data transfer rate | 30 Gbit/s |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 256 bit |
| Illumination colour | Multi |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 3.6 |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Depth | 72 mm |
| Height | 146 mm |
| Length | 348 mm |
| Weight | 1.94 kg |
| Windows operating systems supported | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| HDCP | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1b |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Warnings | Do not inhale dust/spray., Avoid contact with skin and eyes., Do not dispose of in ordinary refuse. |