ASUS TUF Gaming A2 SSD enclosure Black M.2
ASUS TUF Gaming A2 SSD enclosure Black M.2
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compatible products | PS5® and Xbox support |
| Material | Aluminium |
| Product type | SSD enclosure |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 5 V |
| Height | 15.3 mm |
| Width | 55.6 mm |
| Depth | 116.2 mm |
| Weight | 148 g |
| Package weight | 320 g |
| Package depth | 99 mm |
| Package width | 174 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Home x64, Windows 8, Windows 11 Home, Windows 10, Windows 10 IOT Core, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 11 x64, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows 8.1, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 7 Professional x64, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Pro, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows 8.1 Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 7, Windows 10 Education x64, Windows 11 Enterprise x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8 Enterprise, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows 11, Windows 8 x64, Windows 10 Education, Windows 10 Home, Windows 7 Starter x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Maximum storage capacity | 4 TB |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive size | M.2 |
| Supported storage drive interfaces | PCI Express, Serial ATA |
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| USB connectivity | Yes |
| Warnings | Do not open the drive enclosure or attempt to repair it yourself., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment. Do not dispose of in normal waste., Avoid contact with water and moisture. |