ASUS ROG Strix Arion White Edition SSD enclosure M.2
ASUS ROG Strix Arion White Edition SSD enclosure M.2
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| Product type | SSD enclosure |
| Input voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Package weight | 357 g |
| Weight | 98 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 41.5 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Depth | 124.5 mm |
| Height | 10.9 mm |
| Width | 47.7 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express |
| Storage drive size | M.2 |
| Number of storage drives supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connectivity | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Warnings | Avoid flooding or contact of the housing with water., Do not store or use the unit near heat sources., Do not dismantle the housing without the proper tools and technical knowledge. |