ASUS ESD-T1A/BLK/G/AS// SSD enclosure Black M.2
ASUS ESD-T1A/BLK/G/AS// SSD enclosure Black M.2
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compatible products | PS5, Xbox |
| Certification | MIL-STD-810H IP68 |
| Key lock | Yes |
| Product colour | Black |
| Product type | SSD enclosure |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Depth | 54.3 mm |
| Width | 125.3 mm |
| Weight | 142 g |
| Height | 13.3 mm |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express, Serial ATA |
| Storage drive size | M.2 |
| Number of storage drives supported | 1 |
| USB connectivity | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Female |
| Device type | Solid-state drive (SSD) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warnings | Avoid flooding or contact of the housing with water., Do not dismantle the housing without the proper tools and technical knowledge., Do not store or use the unit near heat sources. |