-
−1%
ADATA ULTIMATE SU630 960 GB 2.5" Serial ATA 3D2 QLC
ADATA ULTIMATE SU630 960 GB 2.5" Serial ATA 3D2 QLC
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Memory type | 3D2 QLC |
| Hardware encryption | No |
| Mac operating systems supported | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |
| Read speed | 520 MB/s |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| ECC | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Write speed | 450 MB/s |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| Operating voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Vibration resistance | 20 G |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Height | 7 mm |
| Weight | 47.5 g |
| Width | 69.8 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Warnings | Protect against moisture., Do not disassemble the unit yourself., Do not expose to high temperatures. |