-
−1%
Adata SSD LEGEND 860 1TB PCIe 4x4 6000/4000 MB/s M.2
Adata SSD LEGEND 860 1TB PCIe 4x4 6000/4000 MB/s M.2
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe version | 1.4 |
| NVMe | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| SSD form factor | M.2 |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 6000 MB/s |
| Hardware encryption | Yes |
| Write speed | 4000 MB/s |
| Component for | PC |
| SSD capacity | 1 TB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight | 9.5 g |
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |