- In stock
ADATA SE880 1 TB Grey
ADATA SE880 1 TB Grey
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Hardware encryption | No |
| Product colour | Grey |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight | 31 g |
| Depth | 64.8 mm |
| Width | 35 mm |
| Height | 12.2 mm |
| Wi-Fi | No |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Thunderbolt technology | No |
| Warnings | Protect against moisture., Do not disassemble the unit yourself., Do not expose to high temperatures. |
| Read speed | 2000 MB/s |
| Write speed | 2000 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |