- In stock
ADATA SC610 USB flash drive 1 TB USB Type-A 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Black
ADATA SC610 USB flash drive 1 TB USB Type-A 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Black
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Warranty period | 5 year(s) |
| Product colour | Black |
| Form factor | Sleeve |
| Housing material | Plastic |
| Power consumption (write) | 900 mA |
| Power consumption (read) | 900 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Width | 23.5 mm |
| Weight | 13 g |
| Height | 10.2 mm |
| Depth | 67.3 mm |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11, Mac OS X 10.6, Linux kernel 2.6 |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Capacity | 1 TB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warnings | Do not disassemble the unit yourself., Do not expose to high temperatures., Protect against moisture. |
| Sustainability certificates | EAC, RoHS, UKCA, CE, Federal Communications Commission (FCC), KCC |
| Sustainability compliance | Yes |