- In stock
ADATA LEGEND 960 MAX M.2 1000 GB PCI Express 4.0 3D NAND NVMe
ADATA LEGEND 960 MAX M.2 1000 GB PCI Express 4.0 3D NAND NVMe
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| Compatible products | PlayStation 5 |
| Component for | PC/Laptop |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| SSD form factor | M.2 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Memory type | 3D NAND |
| Hardware encryption | Yes |
| Read speed | 7400 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Controller type | SMI SM2264 |
| Write speed | 6000 MB/s |
| ECC | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| TBW rating | 780 |
| Random read (4KB) | 730000 IOPS |
| NVMe | Yes |
| Random write (4KB) | 610000 IOPS |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe version | 1.4 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Weight | 36.6 g |
| Height | 10.7 mm |
| Depth | 80.6 mm |
| Width | 23.2 mm |
| Warnings | Protect against moisture., Do not disassemble the unit yourself., Do not expose to high temperatures. |
| Brand specific technologies | SLC Caching |