ADATA LEGEND 960 M.2 2 TB PCI Express 4.0 3D NAND NVMe
ADATA LEGEND 960 M.2 2 TB PCI Express 4.0 3D NAND NVMe
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| Compatible products | PlayStation 5 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Read speed | 7400 MB/s |
| Component for | PC/Laptop |
| ECC | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Random write (4KB) | 630000 IOPS |
| SSD form factor | M.2 |
| Random read (4KB) | 750000 IOPS |
| NVMe | Yes |
| Write speed | 6800 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| Controller type | SMI SM2264 |
| Hardware encryption | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| NVMe version | 1.4 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating shock | 1500 G |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight | 12 g |
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Height | 4.68 mm |
| Cooling type | Heatsink |