- In stock
ADATA LEGEND 710 M.2 512 GB PCI Express 3.0 3D NAND NVMe
ADATA LEGEND 710 M.2 512 GB PCI Express 3.0 3D NAND NVMe
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Sustainability certificates | RoHS, CE |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Sequential write speed (ATTO) | 1000 MB/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Read speed | 2400 MB/s |
| Component for | PC/Laptop |
| Write speed | 1000 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 2400 MB/s |
| SSD capacity | 512 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| ECC | Yes |
| Sequential write speed (CDM) | 1000 MB/s |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Memory type | 3D NAND |
| Sequential read speed (CDM) | 2400 MB/s |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| TBW rating | 130 |
| NVMe version | 1.4 |
| Hardware encryption | Yes |
| Sequential write speed (AS SSD) | 1000 MB/s |
| Sequential read speed (ATTO) | 2400 MB/s |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| NVMe | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Random write (4KB) | 150000 IOPS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 22 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 3.13 mm |
| Depth | 80 mm |