- In stock
ADATA LEGEND 710 M.2 256 GB PCI Express 3.0 3D NAND NVMe
ADATA LEGEND 710 M.2 256 GB PCI Express 3.0 3D NAND NVMe
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| Read speed | 2100 MB/s |
| ECC | Yes |
| Component for | PC/Laptop |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Memory type | 3D NAND |
| Hardware encryption | Yes |
| Write speed | 1000 MB/s |
| SSD capacity | 256 GB |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Controller type | Realtek RTS5766DL |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| TBW rating | 65 |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Random write (4KB) | 130000 IOPS |
| NVMe version | 1.4 |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight | 9 g |
| Height | 3.13 mm |
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
| Warnings | Do not disassemble the unit yourself., Do not expose to high temperatures., Protect against moisture. |