- In stock
-
−9%
ADATA LEGEND 710 M.2 1000 GB PCI Express 3.0 3D NAND NVMe
ADATA LEGEND 710 M.2 1000 GB PCI Express 3.0 3D NAND NVMe
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Write speed | 1800 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Sequential read speed (ATTO) | 2400 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 1800 MB/s |
| Random read (4KB) | 180000 IOPS |
| NVMe version | 1.4 |
| Component for | PC/Laptop |
| Sequential read speed (CDM) | 2400 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 2400 MB/s |
| Sequential write speed (CDM) | 1800 MB/s |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| ECC | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| TBW rating | 260 |
| Read speed | 2400 MB/s |
| Sequential write speed (AS SSD) | 1800 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Hardware encryption | Yes |
| Random write (4KB) | 150000 IOPS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Height | 3.13 mm |
| Depth | 80 mm |
| Weight | 9 g |
| Width | 22 mm |