ADATA HD710 Pro external hard drive 1 TB Black, Blue
ADATA HD710 Pro external hard drive 1 TB Black, Blue
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Windows operating systems supported | Windows Vista Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 7, Windows Vista Enterprise x64, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8 Enterprise, Windows Vista Home Basic, Windows 10 Home x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows Vista Business x64, Windows 10 Education, Windows XP Professional, Windows Vista Home Premium x64, Windows 10 Education x64, Windows XP Home x64, Windows XP Professional x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows Vista Business, Windows 8.1, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Home Premium, Windows XP Home, Windows 10, Windows Vista Ultimate x64, Windows 10 IOT Core, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Home Premium x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows Vista, Windows 7 Enterprise, Windows 10 Home, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Professional x64 |
| LED indicators | Power, Data |
| Housing material | Plastic, Silicone |
| Product colour | Black, Blue |
| Protection features | Shock resistant, Dust resistant, Waterproof |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.7 Lion |
| Bus power | 5 V |
| Bus powered | USB |
| Depth | 21.5 mm |
| Weight | 270 g |
| Height | 133.3 mm |
| Width | 98.5 mm |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | Micro-USB B |
| Wi-Fi | No |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Type | HDD |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |