ADATA HD680 external hard drive 1000 GB Black
ADATA HD680 external hard drive 1000 GB Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Windows operating systems supported | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic, Silicone |
| LED indicators | Yes |
| Bus power | 5 V |
| Bus powered | USB |
| Height | 22.9 mm |
| Depth | 124 mm |
| Width | 101.7 mm |
| Weight | 270 g |
| USB connector | USB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Thunderbolt technology | No |
| Type | HDD |
| HDD capacity | 1 TB |
| Warnings | Do not open the drive enclosure or attempt to repair it yourself., Avoid contact with water and moisture., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment. Do not dispose of in normal waste. |