ADATA HD650 external hard drive 2 TB 2.5" USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
ADATA HD650 external hard drive 2 TB 2.5" USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Windows operating systems supported | Windows Vista Home Basic, Windows 10 Home x64, Windows 8, Windows 10 Enterprise x64, Windows 8.1, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business x64, Windows 10 Education, Windows XP Professional, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows Vista Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 7 Professional, Windows Vista Home Premium x64, Windows 10 Education x64, Windows XP Home x64, Windows Vista Enterprise x64, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8 Enterprise, Windows XP Professional x64, Windows Vista Home Premium, Windows XP Home, Windows 10 Home, Windows 7 Starter x64, Windows Vista Ultimate x64, Windows 10 IOT Core, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Professional x64 |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Housing material | Plastic, Rubber |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Bus power | 5 V |
| Bus powered | USB |
| Weight | 390 g |
| Height | 126.8 mm |
| Width | 98.5 mm |
| Depth | 26.7 mm |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| eSATA | No |
| USB connector | USB Type-A |
| Type | HDD |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Warnings | Avoid contact with water and moisture., Do not open the drive enclosure or attempt to repair it yourself., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment. Do not dispose of in normal waste. |