ADATA HD330 external hard drive 2000 GB Black
ADATA HD330 external hard drive 2000 GB Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Windows operating systems supported | Windows XP Home x64, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Professional, Windows 7, Windows 10, Windows XP Professional x64 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic, Rubber |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Protection features | Shock resistant |
| LED indicators | Error, Activity, Power |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Bus power | 5 V |
| Bus powered | USB |
| Height | 16.2 mm |
| Depth | 132.7 mm |
| Width | 88.9 mm |
| Weight | 189.8 g |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| USB connector | Micro-USB B |
| Type | HDD |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2 TB |