- New
- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Gembird UPS PC-850AP is a line-interactive uninterruptible power supply (UPS) with four AC outlets and one USB port, providing 520W of output power.
Technical data | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
Features | |
| Output power capacity | 0.85 kVA |
| UPS topology | Linear interactive |
| Response time | 10ms |
| Input operating voltage (min) | 220V |
| Output operating voltage (max) | 220V |
| Input operating voltage (max) | 220V |
| Output operating voltage (min) | 220V |
| Input frequency | 50/60Hz |
| Output power | 520W |
Design | |
| Form | Thorn |
| Product color | Black |
Operating conditions | |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity | 0 - 90% |
Weight and dimensions | |
| Depth | 340mm |
| Width | 95 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 7 kg |
| Package width | 145mm |
| Package height | 230mm |
Ports and interfaces | |
| AC outlet types | C13 connector, C14 connector |
| Number of AC outlets | 4 AC sockets |
| Number of USB 2.0 ports | 1 |
Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid Battery (VRLA) |
| Battery voltage | 12V |
| Typical backup time at full load | 20 minutes |
| Number of supported batteries | 1 |
| Battery charging time | 12 hours |
| Battery capacity | 7 Ah |