Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Provides 900W output power with line-interactive UPS topology and automatic voltage regulation. Features: surge protection, four AC outlets, USB Type A and Type C ports, as well as a sealed lead-acid battery with 8 hours of charging time. Complies with RoHS and CE sustainability certifications.
Technical data | |
|---|---|
| Wave | Pseudo sinusoidal |
| Input operating voltage | 167V - 295V |
| Output operating voltage (max) | 230V |
| Input frequency | 50/60Hz |
| Phase number | 1 |
| Reaction time | 4ms |
| Maximum current strength | 6.52 A |
| Surplus energy rating | 150 J |
| Heat release | 34.1 BTU/h |
| Noise level | 50 dB |
| Energy protection functions | Overload protection |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Audible signal modes | Battery life alarm, Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Overload protection functions | Network, Telephone, Modem |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| UPS topology | Linear interactive |
Design | |
| Product color | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Housing | Plastic |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Thorn |
| Control type | Buttons |
| LED indicators | Yes |
Operating conditions | |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Safety temperature | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity | 0 - 90% |
| Safety relative humidity | 0 - 90% |
| Operating height | 0 - 3000 m |
| Idle height | 0 - 3000 m |
Weight and dimensions | |
| Width | 148mm |
| Height | 178 mm |
| Depth | 298 mm |
| Weight | 9.1 kg |
Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery charging time | 8 hours |
| Charging current | 2.1 A |
Ports and interfaces | |
| Number of AC outlets | 4 |
| USB port type | USB Type-A / USB Type-C |
| Number of RJ11/RJ45 input ports | 1 |
| Number of RJ11/RJ45 output ports | 1 |