Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The CyberPower BR700ELCD-FR is a line-interactive uninterruptible power supply (UPS) with 0.7 kVA output power and 420 W capacity.
Technical data | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
Features | |
| Output frequency | 50/60Hz |
| Overload protection | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Input frequency | 50/60Hz |
| Overload energy rating | 125 J |
| Output power | 420W |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Input operating voltage (max) | 290V |
| Reaction time | 4ms |
| Audible signals | Battery operation, Error, Low battery signal, Overload signal |
| Overload protection functions | Fax, Modem, Network, Telephone, DSL |
| Output power capacity | 0.7 kVA |
| UPS topology | Linear interactive |
| Input operating voltage (min) | 165 V |
| Power protection functions | Overload |
| Wave | Sin |
| Audible signals | Yes |
Design | |
| Housing | Plastic |
| Cable length | 1.5 m |
| Product color | Black |
| Display type | LCD |
| LED indicators | Yes |
| Form factor | Compact |
Operating conditions | |
| Storage relative humidity (HH) | 0 - 90% |
| Operating relative humidity (HH) | 0 - 90% |
| Operating temperature (OT) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (TT) | -20 - 50 °C |
| Operating height | 0 - 3000 m |
| Unexecutable height | 0 - 3000 m |
Weight and dimensions | |
| Height | 118 mm |
| Weight | 5.3 kg |
| Depth | 288 mm |
| Width | 166 mm |
Ports and interfaces | |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Number of AC outlets | 8 |
| AC outlet types | Type E |
| Number of USB 2.0 ports | 1 |
Battery | |
| Cold start | Yes |
| Typical backup time at full load | 2 minutes |
| Typical backup time at half load | 6 minutes |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery charging time | 8 hours |