Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Alantec AP-BK850 is a reliable and efficient line-interactive UPS designed to protect your equipment from power fluctuations, spikes, and outages.
Features | |
|---|---|
| Power protection features | Overload, short circuit, battery discharge, overcharging |
| Output power | 480W |
| Jump protection | Yes |
| Input operating voltage (min) | 140V |
| Output voltage regulation | 10% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| UPS topology | Linear interactive |
| Response time | 6ms |
| Input operating voltage (max) | 300V |
| Wave | Sin |
| Output frequency | 50/60Hz |
| Input frequency | 50/60Hz |
| Output operating voltage (min) | 220V |
| Output power capacity | 850 kVA |
| Output operating voltage (max) | 240V |
| Noise level | 40 dB |
Design | |
| Product color | Black |
| LED indicators | Status |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (HH) | 0 - 90% |
Weight and dimensions | |
| Width | 101 mm |
| Height | 142 mm |
| Depth | 297 mm |
| Weight | 4.9 kg |
Packaging details | |
| Cables included | USB cable |
Ports and interfaces | |
| RS-232 ports | 1 |
| Number of AC outlets | 2 AC sockets |
| Power plug | Type F |
| AC outlet types | Type F |
| Number of USB 2.0 ports | 1 |
| USB port type | USB Type-B |
| USB port | Yes |
| Type F number of outputs | 2 |
Battery | |
| Battery voltage | 12V |
| Battery capacity | 9 Ah |