Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Durable Keycaps with Shine-Through Font
HyperX PBT Keycaps are durable and feature our signature HyperX font, which is designed to let keyboard lighting shine brilliantly. These double shot PBT keycaps are thicker, more durable, and more resistant to solvents. The full key set is compatible with most HyperX mechanical keyboards and most other mechanical gaming keyboards and a stylish HyperX keycap removal tool is included for easy installation.
Durable in Different Styles
HyperX PBT keycaps are made with thick walls and are resistant to wear, friction, and solvents. They're available in different color options to mix and match with various keyboard styles.
Signature HyperX shine-through font
These PBT keycaps are made with thick walls and are resistant to wear, friction, and solvents.
Stylish keycap removal tool included
Our keycap removal tool is specially-designed to precisely fit HyperX keycaps.
Compatible with most HyperX mechanical gaming keyboards
The full key set is compatible with most HyperX mechanical keyboards and mechanical gaming keyboards with a standard bottom row. They complement the exposed LED design of HyperX mechanical key switches.
| Summary | HyperX Full key Set Keycaps - PBT (Pink). Product type: Keyboard cap, Device type: Keyboard, Brand compatibility: HyperX, Material: Thermoplastic polyester (PBT). Width: 145 mm, Depth: 129 mm, Height: 36 mm, Weight: 246 g. Product colour: Pink |
| Vendor Homepage | https://hyperx.com/products/hyperx-pbt-keycaps-full-key-set?variant=42135222550685 |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.16 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Brand compatibility | HyperX |
| Compatibility | Compatible with most HyperX mechanical gaming keyboards and most mechanical keyboards with a standard bottom row. |
| Device type | Keyboard |
| Material | Thermoplastic polyester (PBT) |
| Product colour | Pink |
| Product type | Keyboard cap |
| Protection features | Solvent resistant |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Depth | 129 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 246 g |
| Width | 145 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 290 g |
| Package width | 155 mm |
| Keycap removal tool | Yes |
| Packaging content | Full Key Set, HyperX Keycap Removal Tool |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43202205 |
| Model | 519T9AA#ABA |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00128 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.28 kg |