- In stock
MAESTRO MR-1316-BLACK is a stainless steel, non-electric teapot with a capacity of 3 liters. It is suitable for use on ceramic, induction, halogen and gas stoves, and a special sound signal notifies you when the water boils.
MAESTRO MR-1316-BLACK is a stainless steel, non-electric teapot with a capacity of 3 liters. It is suitable for use on ceramic, induction, halogen and gas stoves, and a special sound signal notifies you when the water boils.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
MAESTRO MR-1316-BLACK is a non-electric kettle made of stainless steel with a capacity of 3 liters. It is suitable for use on ceramic, induction, halogen and gas stoves, and its function is a whistle that notifies you when the water has boiled.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Non-electric Kettle |
| Product Brand | MASTER |
| Model | MR-1316-BLACK |
Specifications | |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 3L |
| Base Diameter | 19.5 cm |
| Height | 200mm |
| Width | 230mm |
| Depth | 215 mm |
Compatibility | |
| Suitable for stoves | Ceramic, Induction, Halogen, Gas |
Safety Warning | |
| Use only under adult supervision. Make sure the lid is tightly closed before use. Do not use in a microwave oven. | |