The Philips 7000 Series HD9396/90 electric kettle has a 1.7 L capacity and 2200 W of power. It features a stainless steel interior, an adjustable thermostat with 6 temperature settings, and a cordless design with a 360° rotating base.
The Philips 7000 Series HD9396/90 electric kettle has a 1.7 L capacity and 2200 W of power. It features a stainless steel interior, an adjustable thermostat with 6 temperature settings, and a cordless design with a 360° rotating base.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The Philips 7000 Series HD9396/90 electric kettle has a 1.7 L capacity and 2200 W power. It features a stainless steel interior, an adjustable thermostat with 6 temperature settings, and a cordless design with a 360° rotating base.
Features | |
|---|---|
| Kettle internal materials | Stainless steel SUS304 |
| Product color | Black |
| Water tanks | 1.7L |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Housing | Stainless steel, polypropylene (PP) |
| Control type | Touchscreen |
| Number of temperature settings | 6 |
| Spring cap | Yes |
| Boil-dry protection | Yes |
| Keep warm function | Yes |
Power | |
| AC input voltage | 220 - 240V |
| Power source | AC |
| Power | 2200W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Ergonomics | |
| Locked lid | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Wireless | Yes |
| Cable length | 0.75 m |
| Display | LED |
| Cable storage | Yes |
| 360° rotating base | Yes |
| Wide opening lid | Yes |
| Hanging cover | Yes |