- In stock
Smeg 50's Style Drip Filter Coffee Machine DCF02WHEU White
Smeg 50's Style Drip Filter Coffee Machine DCF02WHEU White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
16 - 21
business days
| Pallet net height | 184 cm |
| Pallet net weight | 108.8 kg |
| Pallet net length | 120 cm |
| Chemical tax (Sweden) | No |
| Pallet net width | 80 cm |
| Power plug type | Type F |
| Power | 1050 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Auto power off | Yes |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Programmable auto power off | Yes |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 256 mm |
| Depth | 245 mm |
| Height | 361 mm |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Fast heat | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Reservoir for brewed coffee | Jug |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Capacity in cups | 10 cups |
| Water tank capacity | 1.4 L |
| Heating system | Thermoblock |
| Built-in grinder | No |
| Calc-clean function | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Product type | Drip coffee maker |
| Number of coffee strength settings | 2 |
| Keep warm function time | 40 min |
| Anti-drip function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Jug capacity | 1.25 L |
| Appliance placement | Countertop |
| Programmable | Yes |
| Hot water temperature levels | 2 |
| Number of simultaneous brewing cups | 1 |
| Cord length | 1 m |
| Water level indicator | Yes |
| Control type | Buttons |
| Coffee filter | Yes |
| Reservoir for brewed coffee material | Glass |
| Sounding | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Timer | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Housing material | Plastic, Stainless steel |
| Easy to clean | Yes |
| Visible water level | Yes |
| Product colour | White |
| Easy to use | Yes |
| Clock function | Yes |
| Lid type | Detachable lid |
| Detachable filter holder | Yes |
| Material | Plastic, Stainless steel |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 32 pc(s) |
| Pallet gross weight | 204.2 kg |
| Products per intermodal container (40ft, HC) | 1598 pc(s) |
| Products per intermodal container (20ft) | 663 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 1398 pc(s) |
| Products per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 8017709280550 |
| Plastic packaging weight | 40 g |
| Paper packaging weight | 1.77 kg |
| Coffee making | Yes |
| Multi beverage | No |
| Warnings | Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock., Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care. |