-
−4%
Siemens TQ715R03 EQ700 espresso machine (silver; 1500 W)
Siemens TQ715R03 EQ700 espresso machine (silver; 1500 W)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 1500 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 352 mm |
| Height | 380 mm |
| Weight | 10.7 kg |
| Depth | 467 mm |
| Product type | Coffee maker |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Built-in milk frother | Yes |
| Water tank capacity | 2.4 L |
| Maximum operating pressure | 19 bar |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Built-in grinder | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Self-cleaning | Yes |
| Grinder type | Ceramic grinder |
| Coffee beans capacity | 320 g |
| Appliance placement | Countertop |
| Number of grinders | 1 pc(s) |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Number of grind options | 6 |
| Descaling function | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | TFT |
| Product colour | Silver, Black |
| Control type | Touch |
| Easy to clean | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Removable drip tray | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Types of drink | Warm milk, Wiener Melange, Cafe au lait, Espresso doppio, Caffe Grande, Cold Brew Macchiato, Milk foam, Coffee XL, Koffie verkeerd, Slow Brew, Espresso Macchiato |
| Caffe Crema making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Americano making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Cold Brew Coffee | Yes |
| Warnings | Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock., Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care. |