-
−2%
Siemens EQ700 Espresso machine 2.4 l Inox
Siemens EQ700 Espresso machine 2.4 l Inox
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Auto power off after (max) | 30 min |
| Auto power off | Yes |
| Power | 1500 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Height | 467 mm |
| Width | 380 mm |
| Depth | 309 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 7.5 - 14 mm |
| Grinder type | Ceramic grinder |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Coffee maker |
| Water tank capacity | 2.4 L |
| Maximum operating pressure | 19 bar |
| Built-in milk frother | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Milk adding type | Pipe |
| Number of grinder settings | 6 |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Two cups at once | Yes |
| Coffee beans capacity | 320 g |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Built-in grinder | Yes |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Automatic flow stop | Yes |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Number of simultaneous brewing cups | 2 |
| Wireless ready | Yes |
| Control type | Electronic control |
| Standby function | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Easy to clean | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Visible water level | Yes |
| Colour name | Inox silver metallic |
| Built-in display | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Display type | TFT |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Product colour | Silver, Black |
| Easy to use | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Number of programs | 35 |
| Tea making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Caffe Crema making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Doppio+ making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Americano making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Hot and cold beverages making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Warnings | Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care., Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock. |