Siemens EQ.6 TE658209RW coffee maker Espresso machine 1.7 L Fully-auto
Siemens EQ.6 TE658209RW coffee maker Espresso machine 1.7 L Fully-auto
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Automatic coffee grinding | Yes |
| Auto power off | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 1500 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 281 mm |
| Height | 385 mm |
| Depth | 468 mm |
| Weight | 10 kg |
| Water filter | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Programmable | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Product type | Espresso coffee machine |
| Built-in grinder | Yes |
| Coffee beans capacity | 300 g |
| Maximum operating pressure | 19 bar |
| Number of spouts | 2 |
| Built-in milk frother | Yes |
| Milk tank | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Calc-clean function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Steam pipe | Yes |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Fast heat | Yes |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Hot water system | Yes |
| Adjustable milk quantity | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Adjustable water quantity | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Number of coffee strength settings | 2 |
| Manual | Yes |
| Coffee filter | Yes |
| Wireless ready | No |
| Sounding | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Cord storage | Yes |
| Bluetooth | No |
| Easy to clean | Yes |
| Cordless | No |
| Cord length | 1 m |
| Display type | LED |
| Colour display | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Indication light | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Lid type | Hinged lid |
| Removable water tank | Yes |
| Built-in light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Steam function | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Caffe Crema making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Americano making | Yes |