Siemens EQ.6 plus TE657319RW coffee maker Espresso machine 1.7 L Fully-auto
Siemens EQ.6 plus TE657319RW coffee maker Espresso machine 1.7 L Fully-auto
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power | 1500 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Auto power off | Yes |
| Programmable auto power off | Yes |
| Depth | 465 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Width | 280 mm |
| Height | 385 mm |
| Built-in grinder | Yes |
| Coffee input type | Ground coffee, Coffee beans |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable water flow | Yes |
| Product type | Espresso machine |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Milk tank | No |
| Hot water system | Yes |
| Built-in milk frother | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Water hardness selector | Yes |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Programmable | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Coffee beans capacity | 300 g |
| Water filter | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Backlight buttons | Yes |
| Product colour | Grey, Black |
| Removable drip tray | Yes |
| Display type | LCD |
| Removable brewing/infusion unit | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Control type | Touch |
| Calc indicator | Yes |
| Pump pressure | 19 bar |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.2 m |
| Products per pallet | 24 pc(s) |
| Hot milk making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Caffe Crema making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Americano making | Yes |