SAECO MAGIC B2 automatic coffee machine
SAECO MAGIC B2 automatic coffee machine
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power consumption (typical) | 1300 W |
| Width | 280 mm |
| Height | 470 mm |
| Depth | 481 mm |
| Weight | 13.3 kg |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Built-in grinder | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Coffee input type | Ground coffee, Coffee beans |
| Coffee beans capacity | 1.2 kg |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Number of grinder settings | 8 |
| Milk tank | No |
| Water tank capacity | 4 L |
| Product type | Espresso coffee machine |
| Removable water tank | Yes |
| Control type | Touch |
| Colour display | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Americano making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Caffe Crema making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Warnings | Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock., Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care. |