Philips Daily Collection HD7461/20 Coffee maker
Philips Daily Collection HD7461/20 Coffee maker
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Power consumption (max) | 1000 W |
| Power | 1000 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Auto power off | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Weight | 1.42 kg |
| Depth | 210 mm |
| Height | 330 mm |
| Width | 240 mm |
| Built-in grinder | No |
| Product type | Drip coffee maker |
| Reservoir for brewed coffee | Jug |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Capacity in cups | 15 cups |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Water tank capacity | 1.2 L |
| Anti-drip function | Yes |
| Water filter | No |
| Appliance placement | Countertop |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Manual | Yes |
| Built-in display | No |
| Bluetooth | No |
| Housing material | Plastic |
| Self-cleaning | No |
| Touchscreen | No |
| Product colour | Black |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 0.85 m |
| Water level indicator | Yes |
| Keep warm function | No |
| Adjustable temperature | No |
| Reservoir for brewed coffee material | Glass |
| Water tank material | Plastic |
| Brewing time | 10 min |
| Brewing time for full capacity | 10 min |
| Coffee making | Yes |
| Hot and cold beverages making | Yes |
| Multi beverage | No |