Ninja ES701EU coffee maker Semi-auto Espresso machine 2 L
Ninja ES701EU coffee maker Semi-auto Espresso machine 2 L
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in coffee tamper | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Automatic coffee grinding | Yes |
| Power | 1650 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Auto power off | Yes |
| Depth | 355 mm |
| Height | 377 mm |
| Weight | 17.2 kg |
| Width | 337 mm |
| Keep warm function | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee, Coffee capsule |
| Built-in grinder | Yes |
| Product type | Espresso machine |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Cup warmer | Yes |
| Capacity in cups | 1 cups |
| Hot water system | Yes |
| Steam pipe | Yes |
| Number of grinder settings | 25 |
| Programmable | Yes |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Built-in milk frother | Yes |
| Milk tank | Yes |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Maximum operating pressure | 9 bar |
| Self-cleaning | Yes |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Water hardness selector | Yes |
| Water tank capacity | 2 L |
| Milk system cleaning program | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Preheat function | Yes |
| Grinder type | Metal grinder |
| Manual | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Removable water tank | Yes |
| Indication light | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Pump pressure | 14 bar |
| Fully automatic | Coffee & Milk |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| Colour | Yes |
| Type | Coffee/Espresso |
| Number of cups | 1 pc(s) |
| Steam nozzle | Yes |
| Hot water wand | Yes |
| Filter | portafilter |
| Gross weight | 12.3 g |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 85167100 |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Number of programs | 6 |