MOCCAMASTER KBGT 741 BLACK Filter coffee maker + Thermos
MOCCAMASTER KBGT 741 BLACK Filter coffee maker + Thermos
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Warranty period | 5 year(s) |
| Power | 1520 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Auto power off | Yes |
| Weight | 2.9 kg |
| Height | 410 mm |
| Depth | 170 mm |
| Width | 330 mm |
| Certification | ECBC, SCA |
| Reservoir for brewed coffee | Jug |
| Number of spouts | 1 |
| Capacity in cups | 10 cups |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Fast heat | Yes |
| Product type | Drip coffee maker |
| Built-in grinder | No |
| Water tank capacity | 1.25 L |
| Appliance placement | Countertop |
| Anti-drip function | Yes |
| Product colour | Steel, Black |
| Indication light | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Built-in display | No |
| Water level indicator | Yes |
| Visible water level | Yes |
| Control type | Buttons |
| Non-slip feet | Yes |
| Coffee filter | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Cappuccino making | No |
| Espresso making | No |
| Multi beverage | No |
| Warnings | The product heats up during use - risk of burns. |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA), Phthalate, Bisphenol F (BPF) |