Krups Piccolo XS KP1A3B Manual Espresso machine 0.8 L
Krups Piccolo XS KP1A3B Manual Espresso machine 0.8 L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | 1600 W |
| Height | 275 mm |
| Weight | 2 kg |
| Width | 136 mm |
| Depth | 262 mm |
| Product type | Espresso machine |
| Coffee input type | Coffee capsule |
| Capacity in cups | 1 cups |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Hot water system | Yes |
| Coffee maker type | Manual |
| Water tank capacity | 0.8 L |
| Coffee capsule/pod system | Dolce Gusto |
| Built-in grinder | No |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Products per intermodal container (40ft, HC) | 3276 pc(s) |
| Products per intermodal container (20ft) | 1380 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 2808 pc(s) |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Hot and cold beverages making | Yes |
| Hot chocolate making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Tea making | Yes |
| Warnings | Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock., Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care. |