Flask coffee maker 800W MAESTRO MR-411
Flask coffee maker 800W MAESTRO MR-411
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Power | 800 W |
| Weight | 2.88 kg |
| Built-in grinder | No |
| Product type | Espresso machine |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Adjustable coffee strength | No |
| Filter material | Stainless steel |
| Capacity in cups | 4 cups |
| Appliance placement | Countertop |
| Coffee filter | Yes |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Maximum operating pressure | 3.5 bar |
| Coffee maker type | Manual |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Capacity | 250 ml |
| Built-in display | No |
| Overheat protection | Yes |
| Control type | Buttons |
| Housing material | Stainless steel |
| Removable drip tray | Yes |
| Latte making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Warnings | Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care., Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock. |