- In stock
-
−1%
De'Longhi Rivelia EXAM440.55.W coffee maker Fully-auto Espresso machine 1.4 L
De'Longhi Rivelia EXAM440.55.W coffee maker Fully-auto Espresso machine 1.4 L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power | 1450 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Weight | 9.7 kg |
| Depth | 430 mm |
| Width | 245 mm |
| Height | 385 mm |
| Built-in milk frother | Yes |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Coffee beans capacity | 250 g |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water hardness selector | Yes |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Hot water system | Yes |
| Water tank capacity | 1.4 L |
| Built-in grinder | Yes |
| Maximum operating pressure | 19 bar |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Two cups at once | Yes |
| Product colour | White |
| Adjustable drip tray | Yes |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Control type | Touch |
| Non-slip feet | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 8.89 cm (3.5") |
| Display type | TFT |
| Americano making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |