De'Longhi Citiz EN167.W Fully-auto Espresso machine 1 L
De'Longhi Citiz EN167.W Fully-auto Espresso machine 1 L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Power | 1260 W |
| AC input voltage | 110 - 120 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Auto power off | Yes |
| Depth | 129 mm |
| Height | 276 mm |
| Width | 370 mm |
| Hot water system | No |
| Appliance placement | Built-in |
| Warm-up time | 25 s |
| Coffee input type | Coffee capsule |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Number of spouts | 1 |
| Coffee capsule/pod system | Nespresso |
| Automatic flow stop | Yes |
| Built-in grinder | No |
| Programmable | Yes |
| Product type | Espresso machine |
| Maximum operating pressure | 19 bar |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Water tank capacity | 1 L |
| Anti-drip function | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Number of adjustable drip tray positions | 2 |
| Removable drip tray | Yes |
| Adjustable cup stand height | Yes |
| Adjustable drip tray | Yes |
| Built-in display | No |
| Used capsules container capacity | 10 pc(s) |
| Detachable capsule magazine | No |
| Product colour | White |
| Visible water level | Yes |
| Control type | Buttons |
| Housing material | Plastic |
| Hot milk making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Warnings | Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock., Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care. |