Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Philips Daily Collection HD7435/20. Product type: Drip coffee maker, Water tank capacity: 0.6 L, Reservoir for brewed coffee: Jug. Power: 700 W. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | www.philips.com |
| Unit Box Height | 0.29 |
| Unit Box Length | 0.22 |
| Unit Box Width | 0.2 |
| Anti-drip function | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Built-in grinder | No |
| Country of origin | China |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Product type | Drip coffee maker |
| Reservoir for brewed coffee | Jug |
| Water tank capacity | 0.6 L |
| Americano making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Built-in display | No |
| Cord length | 0.85 m |
| Detachable filter holder | Yes |
| Detachable swing filter | Yes |
| Housing material | Plastic,Stainless steel |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Product colour | Black |
| Water level indicator | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Auto power off | Yes |
| Power | 700 W |
| Power consumption (max) | 700 W |
| Depth | 172 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 1110 g |
| Width | 210 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 290 mm |
| Package weight | 2690 g |
| Package width | 218 mm |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Glass jug |
| Box weight | 1000 g |
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Aroma jug | Yes |
| Brewing time | 10 min |
| Brewing time for full capacity | 10 min |
| Dishwasher proof | Yes |
| Handle material | Plastic/Stainless steel |
| On/off switch | Yes |
| Water tank material | Plastic |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01276 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.7 kg |