The Philips Gaggia Espresso Deluxe coffee machine has a pressure of 15 bar and a water tank capacity of 1.2-1.6 liters. It can prepare coffee from both coffee capsules and ground coffee, allowing you to prepare two cups at the same time.
The Philips Gaggia Espresso Deluxe coffee machine has a pressure of 15 bar and a water tank capacity of 1.2-1.6 liters. It can prepare coffee from both coffee capsules and ground coffee, allowing you to prepare two cups at the same time.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Philips Gaggia Espresso Deluxe coffee machine has a 15 bar pump pressure and a 1.2-1.6 liter water tank. It can brew coffee using coffee capsules or ground coffee and allows you to prepare two cups at the same time.
Features | |
|---|---|
| Product type | Espresso machine |
| Brand | Philips |
| Model | EG2111/64 |
Specifications | |
| Dimensions | 340 x 295 x 235 mm (L x W x H) |
| Weight | 3.7 kg |
| Color | Storm Grey |
Technical data | |
| Power | 1900W |
| Water tank capacity | 1.2 - 1.6 liters |
| Maximum pump pressure | 15 bars |
| Coffee preparation type | Manual |
| Compound coffee types | Coffee capsules, ground coffee |
| Simultaneous preparation | Yes, two cups |
| Hot water system | Yes |
| Anti-limescale system | Yes |
| Control type | Buttons |
| Removable water tank | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Adjustable drip tray | Yes |