The La Pavoni espresso machine has a 15 bar pressure pump and a 3 liter water tank. It features an integrated milk frother, rapid heating and a removable water tank.
The La Pavoni espresso machine has a 15 bar pressure pump and a 3 liter water tank. It features an integrated milk frother, rapid heating and a removable water tank.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The La Pavoni espresso machine has a 15 bar pump pressure and a 3 liter water capacity. It features an integrated milk frother, rapid heating and a removable water tank.
Features | |
|---|---|
| Product type | Espresso machine |
| Brand | La Pavoni |
| Model | LPSMCB01EU |
Specifications | |
| Dimensions | 240 mm × 430 mm × 370 mm (W × W × H) |
| Weight | 18 kg |
| Color | Black, Stainless steel |
| Material | Stainless steel |
Technical data | |
| Power | 1400W |
| Voltage | 220-240V AC |
| Frequency | 50Hz |
| Water tanks | 3 liters |
| Maximum pump pressure | 15 bars |
Additional information | |
| Control type | Buttons |
| Integrated milk frother | Yes |
| Fast heating | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Anti-slip feet | Yes |
| Cable length | 1.8 m |