The Krups Nespresso XN1005K is a semi-automatic espresso machine that uses coffee capsules and reaches a maximum pressure of 19 bar. It has a 0.7 L removable water tank that allows you to prepare espresso and lungo drinks.
The Krups Nespresso XN1005K is a semi-automatic espresso machine that uses coffee capsules and reaches a maximum pressure of 19 bar. It has a 0.7 L removable water tank that allows you to prepare espresso and lungo drinks.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Krups Nespresso XN1005K is a semi-automatic espresso machine that uses coffee capsules and has a maximum working pressure of 19 bar. It has a 0.7 L removable water tank and allows you to prepare espresso and lungo drinks.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Semi-Automatic Espresso Machine |
| Product Brand | Krups |
| Model | Nespresso XN1005K |
Specifications | |
| Dimensions | 32.1 × 23 × 23 cm (W × H × D) |
| Weight | 2.22 kg |
| Color | Red |
Technical Data | |
| Power | 1260W |
| Maximum Working Pressure | 19 bar |
| Water Tank Capacity | 0.7L |
| Coffee Loading Type | Coffee Capsule |
| Activation Type | Button Press |
Additional Information | |
| Number of Programs | 2 (Espresso, Lungo) |
| Device Location Type | On the Table |
| Removable Water Tank | Yes |
| Adjustable Drip Board | Yes |
| Hot Water System | Yes |