Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
20 delicious hot and cold recipes to choose from
Enjoy fresh coffee with minimal effort
Choose from up to 20 coffee recipes with the Philips 5500 Series Fully automatic espresso machine. From lattes to cappuccinos, enjoy your favourite beverage.
* Based on consumer testing in Germany comparing leading One Touch (Coffee + Milk) Full Automatic Espresso Machines (2023)
**When compared to previous Philips espresso machines
***Based on 8 filter replacements, as indicated by the machine. Actual number of cups depends on selected coffee varieties, rinsing and cleaning patterns
| Summary | Philips 5500 series Series 5500 EP5546/70 Fully automatic espresso machine. Product type: Espresso machine, Coffee maker type: Fully-auto, Water tank capacity: 1.8 L, Coffee input type: Coffee beans, Reservoir for brewed coffee: Cup, Capacity in cups: 2 cups, Number of spouts: 2, Built-in grinder. Display type: TFT. Power: 1500 W |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.47 |
| Unit Box Length | 0.485 |
| Unit Box Width | 0.29 |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 85 - 145 mm |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Built-in grinder | Yes |
| Built-in milk frother | Yes |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Certification | EN 50564:2011 |
| Coffee beans capacity | 275 g |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Country of origin | China |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Filter compatibility | AquaClean |
| Grinder type | Ceramic grinder |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Milk tank | Yes |
| Milk tank capacity | 0.26 L |
| Number of coffee strength settings | 5 |
| Number of grinder settings | 12 |
| Number of spouts | 2 |
| Number of temperature settings | 3 |
| Product type | Espresso machine |
| Programmable | Yes |
| Quick start | Yes |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Americano making | Yes |
| Caffe Crema making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Number of programs | 20 |
| Ristretto making | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.2 m |
| Display type | TFT |
| Housing material | Metal,Plastic |
| Standby function | No |
| Timer | Yes |
| Wi-Fi | No |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Auto power off | Yes |
| Auto power off after (max) | 30 min |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 1500 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Depth | 433 mm |
| Height | 371 mm |
| Weight | 8000 g |
| Width | 246 mm |
| Package depth | 491.5 mm |
| Package height | 487 mm |
| Package weight | 12500 g, 12.5 kg |
| Package width | 287.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Milk frother included | Yes |
| Packaging content | Measuring Spoon |
| Recycled paper manual | Yes |
| Spoon included | Yes |
| Dangerous goods | No |
| Milk solution | LatteGo |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Recyclable packaging material | 95 % |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.06611 cubm |
| Unit Calculated Weight | 10.3 kg |