- In stock
-
−1%
The De'Longhi Rivelia EXAM440.55.W is a fully automatic espresso machine with an integrated grinder and milk frother. It has a water capacity of 1.4 liters and can prepare a variety of coffee drinks, including espresso, cappuccino and latte.
The De'Longhi Rivelia EXAM440.55.W is a fully automatic espresso machine with an integrated grinder and milk frother. It has a water capacity of 1.4 liters and can prepare a variety of coffee drinks, including espresso, cappuccino and latte.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The De'Longhi Rivelia EXAM440.55.W is a fully automatic espresso machine with an integrated grinder and milk frother. It has a water capacity of 1.4 L and can prepare various types of coffee, including espresso, cappuccino and latte.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Fully Automatic Espresso Machine |
| Product Brand | De'Longhi |
| Model | Rivelia EXAM440.55.W |
Specifications | |
| Power | 1450W |
| AC Voltage | 220 - 240V |
| Weight | 9.7 kg |
| Dimensions | 245 × 385 × 430 mm (W × H × D) |
| Maximum Working Pressure | 19 bar |
| Coffee Bean Capacity | 250 g |
| Water Capacity | 1.4L |
| Screen Type | TFT, 3.5" diagonal |
| Control Type | Touchscreen |
Additional Information | |
| Color | White |
| Housing | Metal, Plastic |
| Integrated Grinder | Yes |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Hot Water System | Yes |
| Two Cups at a Time | Yes |
| Water Hardness Regulator | Yes |
| Adjustable Drip Board | Yes |
| Non-slip Feet | Yes |
| Removable Water Tank | Yes |