- In stock
Capsule coffee machine Nespresso Essenza Mini, black
Capsule coffee machine Nespresso Essenza Mini, black
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | NESPRESSO, Nespresso |
| Model | Essenza Mini EN85.BAE |
| Depth | 32.5 cm |
| Width | 11 cm, 280 mm. |
| Height | 20.5 cm, 280 mm. |
| Weight | 1kg, 4.182 kg. |
| Color | Black color |
| Housing material | Plastic |
| Power | 1150W |
| Maximum working pressure | 19 Bar |
| Coffee machine type | Capsule |
| Type of coffee capsules | Nespresso |
| Coffee type | Coffee capsules |
| Types of drinks | Cappuccino |
| Water capacity | 0.6 liters |
| Steam nozzle | No |
| With pressure gauge | No |
| Automatic washing | No |
| Automatic descaling | No |
| Protection against water spills | Yes |
| Screen | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Comes with an Aeroccino milk frother so you can prepare your favorite cappuccinos and lattes |
| Length | 345 mm. |
| Country of manufacture | UA |