- In stock
-
−2%
Bosch Serie 8 CTL7181B0 coffee maker Fully-auto Espresso machine 2.4 L
Bosch Serie 8 CTL7181B0 coffee maker Fully-auto Espresso machine 2.4 L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Current | 10 A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Installation compartment height (min) | 44.9 cm |
| Height | 455 mm |
| Installation compartment height (max) | 44.9 cm |
| Installation compartment depth | 37.6 cm |
| Installation compartment width | 55.8 cm |
| Depth | 377 mm |
| Width | 594 mm |
| Appliance placement | Built-in |
| Filter change indicator | Yes |
| Maximum operating pressure | 19 bar |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Milk tank | Yes |
| Milk tank capacity | 0.7 L |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Hot water system | Yes |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Product type | Espresso machine |
| Number of grinder settings | 6 |
| Number of grinders | 1 pc(s) |
| Water tank capacity | 2.4 L |
| Built-in grinder | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Cleaning reminder | Yes |
| Display type | TFT |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Coffee making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Number of programs | 30 |
| Multi beverage | Yes |
| Warnings | Do not leave unattended during operation., Use only in well-ventilated areas., Keep out of the reach of children. |