Feel-Maestro MR-453-BLUE coffee grinder Blade grinder 150 W
Feel-Maestro MR-453-BLUE coffee grinder Blade grinder 150 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Pulse function | Yes |
| Product colour | Blue |
| Grinding method | Pulse |
| Stainless steel blades | Yes |
| Product type | Blade grinder |
| Cord storage | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Coffee beans capacity | 60 g |
| Grinding mechanism | Stainless steel blades |
| Safety lock | Before switching on without the cover |
| Purpose | Grinding coffee / spices / nuts |
| Housing material | Plastic |
| Easy to use | One button to operate |
| Power | 150 W |
| Corded use | Yes |
| Power management | 220-240V~ 50Hz |
| Cord length | 0.95 m |
| Capacity | 60 g |
| Dimensions | 19 x 10 cm |
| Warnings | Keep the unit away from children., Avoid contact with rotating parts when the unit is operating., Do not leave the device plugged in unattended. |