Xiaomi S40 Pro Cleaning robot White
Xiaomi S40 Pro Cleaning robot White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Product colour | White |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Shape | Round |
| Dust container type | Dust box |
| Applications supported | Mi Home |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Charging voltage | 20 V |
| Rated power | 160 W |
| Suction power | 15000 Pa |
| Rated voltage | 14,4 V |
| Base station input voltage | 20 V |
| Height | 980 mm |
| Width | 325 mm |
| Base dimensions (WxDxH) | 146 × 122 × 98 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Depth | 325 mm |
| Wet mopping | Yes |
| Brush type | Side brush |
| Integrated sensors | Height, Obstacles |
| Automatic base station return | Yes |
| Dust capacity (vacuum cleaner) | 0.4 L |
| Base station functions | Charging |
| Package contents | Power supply, Mop pad, Main brush cap x 1, Side brush, Mop frame x 1, User manual, Docking station x 1, Robot, Cleaning brush x 1, 2-in-1 dust container with water tank x 1 |
| Warnings | Keep the robot away from liquids and moisture to avoid damage to the unit., Keep the product in a dry place, away from children., Do not leave the cleaning robot unattended while in operation. |